Termin I: 2014-03-05 | 5 dni
Termin II: 2015-03-04 | 5 dni

Zorza polarna - Murmańsk, Rosja

Jedno z najbardziej niesamowitych zjawisk na ziemi - Zorza Polarna. Jedziemy do Murmańska - osławionego miasta za Kręgiem Polarnym. Opcjonalnie na zakończnie wyjazdu zwiedzimy carski St. Petersburg. 

Trasa: Murmańsk, Lovozero, Petersburg (opcjonalnie) 
Minimalna ilość uczestników: 2 osoby
Maksymalna liczba uczestników: 6 osób
Czas trwania: 5 dni / 8 dni
Termin: grudzień - kwiecień

1) Przelot do Murmańska
2) Zwiedzanie Murmańska
3) Przejazd do Lovozero
4) Lovozero (obserwacja Zorzy Polarnej) 
5) Przelot do Polski / Petersburga
(6-7) Zwiedzanie Petersburga - opcjonalnie
(8) Przelot do Polski - opcjonalnie
Dzień 1

Przelot do Murmańska, zakwaterowanie w hotelu, nocleg.

Dzień 2 

Zwiedzamy Murmańsk. Dzisiaj wejdziemy na pierwszy atomowy lodołamacz “Lenin”, obecnie przerobiony na muzeum. Zadziwi nas piękno tego statku. Spacer po mieście, przejedziemy pod pomnik - symbol miasta - potocznie zwany Alosza, skąd rozpościera się panorama na cały Murmańsk. Dalej dojdziemy do zamarzniętego jeziora gdzie mieszkańcy miasta zażywają zimowych kąpieli w wykutej przerębli. Kto będzie na tyle odważny aby dołączyć :)?

Dzień 3

Rano opuszczamy Murmańsk i udamy się w drogę do Lovozero, małej miejscowości pośrodku niczego. Po południu spacer po okolicy, wizyta w lokalnym muzeum. W nocy będziemy mieli pierwszą szansę zobaczyć zorzą polarną. Po północy wyjdziemy na zamarznięte jezoro, gdzie będziemy wypatrywać na niebie tego niezwykłego zjawiska. 

Dzień 4

Dla chętnych wycieczka do hodowli reniferów. Będziemy mogli zobaczyć te piękne zwierzęta oraz rosyjskich Saamów opiekujących się nimi. Można będzie również skosztować mięsa z renifera. W nocy czeka na nas kolejna szansa aby podziwiać zorzę polarną. 

Dzień 5

Przelot do Polski / opcjonalnie przelot do Petersburga

Dzień 6 - opcjonalny

Petersburg. Jedno z najpiękniejszych miast jakie istnieją. Dzisiaj zwiedzimy naważniejszy obiekt w mieście - Ermitaż, należący jednocześnie do najwspanialszych atrakcji całej Rosji. Niegdyś posiadłość carska, obecnie jedno z największych i najbogatszych muzeów Europy. O ogromie tego muzeum niech świadczy fakt, iż sam Pałac Zimowy posiada ponad 1000 sal i 117 klatek schodowych, Przestrzenie te zapełnione są równie bogatą kolekcją dzieł - w zbiorach Ermitażu znajdują się m.in. 26 płócien Rembrandta, 40 - Rubensa, 11 - Tycjana, 31 - Picassa, 37 - Matissa, 8 - Moneta i wiele innych. Oszałamiające przepychem wnętrza, przenoszące w czasy carskiej Rosji i niezwykle zbiory sztuki.

Dzień 7 - opcjonalny 

Kolejny dzień w Petersburgu. Dzisiaj zwiedzamy miasto: Plac Teatralny, nabrzeże Newy, Newski Prospekt, Smolny, krążownik “Aurora”, Sobór Kazański, katedra Św. Izaaka, Admiralicja, Twierdza Pietropawłowska z katedrą Piotra i Pawła (wewnątrz),w której znajdują się groby carów.

Dzień 8 - opcjonalny

Przelot do Polski. 
Aby zobaczyć zorzę polarną wyjdziemy na spacer po północy - będzie bardzo zimno. Należy zabrać ze sobą dużo ciepłych rzeczy. Ubieramy się "na cebulkę". Do tego tłuste kremy ochronne.