Termin I: 2015-01-31 | 15 dni

Petersburg - Murmańsk; zimą

Niezwykła wyprawa zimowa przez piękne zakątki dzikiej Rosji i carsji Petersburg. Dla spragnionych przygód. Z Petersburga do Murmańska w poszukiwaniu zorzy polarnej.

Trasa: Petersburg, Murmańsk, Lovozero, Kem, Rabocheostrovsk, Petrozavodska
Minimalna ilość uczestników: 4 osoby
Maksymalna liczba uczestników: 6 osób
Czas trwania: 15 dni
Termin: grudzień - kwiecień

1) Przelot / przejazd
2-4) Zwiedzanie Petersburga
5) Przejazd sypialnym pociągiem do Murmańska
6) Murmańsk 
7) Murmańsk
8) Przejazd do Lovozero
9) Lovozero
10) Lovozero, nocny przejazd do Kem
11) Rabocheostrovsk
12) Rabocheostrovsk / Kem
13) Przejazd do Petrozavodska
14) Petrozavodsk, - przejazd do Petersburga
15) Przelot / przejazd do Polski
Dzień 1

Wylot z Warszawy do Petersburga.

Dzień 2 

Petersburg. Jedno z najpiękniejszych miast jakie istnieją. Dzisiaj zwiedzimy naważniejszy obiekt w mieście - Ermitaż, należący jednocześnie do najwspanialszych atrakcji całej Rosji. Niegdyś posiadłość carska, obecnie jedno z największych i najbogatszych muzeów Europy. O ogromie tego muzeum niech świadczy fakt, iż sam Pałac Zimowy posiada ponad 1000 sal i 117 klatek schodowych, Przestrzenie te zapełnione są równie bogatą kolekcją dzieł - w zbiorach Ermitażu znajdują się m.in. 26 płócien Rembrandta, 40 - Rubensa, 11 - Tycjana, 31 - Picassa, 37 - Matissa, 8 - Moneta i wiele innych. Oszałamiające przepychem wnętrza, przenoszące w czasy carskiej Rosji i niezwykle zbiory sztuki.

Dzień 3

Kolejny dzień w Petersburgu. Dzisiaj zwiedzamy miasto: Plac Teatralny, nabrzeże Newy, , Newski Prospekt, Smolny, krążownik “Aurora”, Sobór Kazański, katedra Św. Izaaka, Admiralicja, Twierdza Pietropawłowska z katedrą Piotra i Pawła (wewnątrz),w której znajdują się groby carów.

Dzień 4

Ostatnie godziny w Petersburgu. Po południu wsiądziemy w pociąg do Murmańska. Po drodze przekraczamy krąg polarny. 

Dzień 5

Całodzienny przejazd do najdalej na północ wysuniętego miasta na świecie. Murmańsk. Zakwaterowanie, nocleg. 

Dzień 6

Zwiedzamy Murmańsk. Dzisiaj wejdziemy na pierwszy atomowy lodołamacz “Lenin”, obecnie przerobiony na muzeum. Zadziwi nas piękno tego statku. Spacer po mieście, wieczorna integacja. 

Dzień 7

Drugi dzień na dalekiej północy. Przejedziemy pod pomnik - symbol miasta - potocznie zwany Alosza, skąd rozpościera się panorama na cały Murmańsk. Przejdziemy do fokarium, gdzie chętni będą mogli udać się na krótki pokaz. Dalej dojdziemy do zamarzniętego jeziora gdzie mieszkańcy miasta zażywają zimowych kąpieli w wykutej przerębli. Kto będzie na tyle odważny aby dołączyć :)?

Dzień 8

Rano opuszczamy Murmańsk i udamy się w drogę do Lovozero, małej miejscowości pośrodku niczego. Po południu spacer po okolicy, wizyta w lokalnym muzeum. W nocy będziemy mieli pierwszą szansę zobaczyć zorzą polarną. Po północy wyjdziemy na zamarznięte jezoro, gdzie będziemy wypatrywać na niebie tego niezwykłego zjawiska. 

Dzień 9

Dla chętnych wycieczka do hodowli reniferów. Będziemy mogli zobaczyć te piękne zwierzęta oraz rosyjskich Saamów opiekujących się nimi. Można będzie również skosztować mięsa z renifera. W nocy czeka na nas kolejna szansa aby podziwiać zorzę polarną. 

Dzień 10

Ostatnie godziny na dalekiej północy. Przejedziemy do miejscowości Olenegorsk gdzie wsiądziemy w nocny pociąg do Kem. 

Dzień 11

Rano przejedziemy do Rabocheostrovska, uroczej miejscowości nad morzem białym. W 2006 powstał tam niezwykły rosyjski film Ostrov (Wyspa). Do dzisiaj można oglądać postawioną na potrzeby filmu cerkiew. 

Dzień 12

Zwiedzanie Kem i przepięknej drewnianej cerkwi. Po południu powrót do Rabocheostrovska i wspólna integracja. 

Dzień 13

Całodzienny przejazd pociągiem do Petrozavodsk’a, nocleg. 

Dzień 14

Zwiedzanie miasta, spacer nad brzegami oraz po drugim co do wielkości jeziorze Europy - Onedze. Po południu wsiądziemy w pociąg do Petersburga. Nocleg.

Dzień 15
?

Przelot do Polski
Aby zobaczyć zorzę polarną wyjdziemy na spacer po północy - będzie bardzo zimno. Należy zabrać ze sobą dużo ciepłych rzeczy. Ubieramy się "na cebulkę". Do tego tłuste kremy ochronne.