Termin I: 2014-03-21 | 15 dni
Termin II: 2014-09-06 | 15 dni

Nepal - wyprawa w Himalaje

Nepal to zachwycająca Kotlina Kathmandu, gdzie duchowość zdaje się przenikać każde miejsce, gdzie ludzie żyją i umierają w zgodnie z uświęconą wiekami tradycją, gdzie współistnieją ze sobą nurty hinduizmu i buddyzmy tworząc kolorową mozaikę.

Trasa: Kathmandu, Lalitpur, Bhaktapur, Cheres, Gorkha, Bandipur, Pokhara, Tansen, Lumbini, Park Narodowy Chitwan
Minimalna liczba uczestników: 6 osoby
Maksymalna liczba uczestników: 12 osób
Czas trwania: 15 dni
Termin: wiosna - lato - jesień 

1-2) ?Przelot do Katmandu
3) Katmandu - Patan
4) Katmandu 
5) Gorkha
6) Bandipur
7) Pokhara
8) Tansen
9) Lumbini
10-11) Park Narodowy Chitwan
12) Rafting - spływ pontonowy 
13) Katmandu
14) lot nad Himalajami 
15) przelot do Polski
Dzień 1/2

Przelot do stolicy Nepalu via New Delhi, bądź inny port lotniczy. Lądujemy na lotnisku w samym sercu Kotliny Kathmandu. Transfer do hotelu zlokalizowanym w dzielnicy Thamel- jedno z najciekawszych miejsc w Azji, pełnego sklepów i restauracji. Trochę czasu wolnego. Wieczorem spacer na Durbar Square, plac z dziesiątkami unikalnych świątyń. Jeżeli będziemy mieli szczęście, zobaczymy Kumari- żywą boginię. Nocleg w hotelu w pokojach 2,3 osobowych z łazienkami.

Dzień 3

Wcześniej rano rozpoczynamy dalsze zwiedzanie Kathmandu. Zobaczymy stupę Bodhnath, największą taką budowlę Nepalu. Niewiele jest miejsc na świecie poza Tybetem gdzie tak blisko można przyjrzeć się tybetańskiej kulturze. Legenda głosi, że stupa kryje kości samego Buddy. Zobaczymy Pashupatinath, ośrodek kultu liczący 124 świątynie. Jest to miejsce święte dla hindusów, którzy zanoszą modły żegnając swoich zmarłych na stosach kremacyjnych. Atmosfera miejsca, jego mistycyzm zostaje na zawsze w pamięci. Pojedziemy do stupy Swayambhunath, ośrodka myśli buddyjskiej. Udajemy się do Patanu, zwanego również Lalitpur („piękne miasto”), aby zobaczyć Patan Durbar Square. Popołudniu jedziemy do Nagarkot- wioski położonej blisko 2000 m.n.p.m., gdzie po raz pierwszy zobaczymy wspaniały widok na Himalaje, od Annapurny po Mount Everest. Zadumamy się nad nim oglądają zachód słońca, a po krótki noclegu dostrzeżemy boskość w jego wschodzie.

Dzień 4

Po śniadaniu wracamy do Kotliny Kathmandu. Zobaczymy Bhaktapur, wpisaną na listę UNESCO dawną stolicę Nepalu, najlepiej zachowane średniowieczne miasto. Po 2-3 godzinnym zwiedzaniu wracamy do Kathmandu, gdzie czeka nas wolne popołudnie. Dla chętnych spotkanie w jednym z kultowych barów i wspólna integracja. Nocleg.

Dzień 5

Rano opuszczamy Kathmandu, po kilku godzinach jazdy, w czasie której z okien autobusu oglądamy normalne życie Nepalczyków znajdujemy się w Cheres, skąd kolejką linową (emocje gwarantowane!) docieramy do świątyni Manakamana, jednego z najważniejszych punktów kultu. Mogą tam wejść tylko hindusi. Przemieszczamy się dalej do miasta Gorkha. Jeżeli czas pozwoli oglądamy zachód słońca. Gorkha to miejsce gdzie można kupić wspaniałe wyroby jubilerskie. Nocleg.
 
Dzień 6

Poranny spacer do pałacu dynastii Śahów. Wyruszamy do Bandipur. Jest to tradycyjna, typowo górska wioska Nepalczyków. Jeżeli pogoda dopisze podziwiamy widok m.in. na Annapurnę i Manaslu. Możliwość zakupu pięknych wyrobów rękodzielniczych. Po lunchu wyruszamy w dalszą podróż do Pokhary, zwanej nepalskim Zakopanem. Zakwaterowanie w hotelu, czas wolny.
 
Dzień 7

Czeka nas dzień pełen atrakcji. Wcześnie rano wyruszamy na wschód słońca z widokami na tzw. „wielką ścianę”, z fantastyczną ekspozycją Machhapuchhare. Znajdując się na 900 m.n.p.m. spoglądamy na oddalone o o 30 km ośmiotysięczniki. Najprawdopodobniej nigdzie na świecie nie znajdziemy takich różnic wysokości, które sprawiają, że góry urzekają swoją monumentalnością i mistycyzmem. Idziemy na kilkugodzinny spacer cały czas podziwiając piękno górskiego krajobrazu. Następnie zwiedzamy Wodospad Dewi, jaskinie Mahednra Gupha, Pagodę Światowego Pokoju. Relaksujemy się pływając łódką po jeziorze, w którym odbijają się ośmiotysięczniki.
 
Dzień 8

Opuszczamy Pokharę i wyruszamy do Tansen. Miasto słynie z pięknych, metalowych wyrobów. Wespniemy się na Srinagar Dauda, aby zobaczyć po raz kolejny widok na wspaniałe Himalaje.
 
Dzień 9

Wyruszamy do Lumbini, miejsca narodzin Buddy. Zwiedzamy Maya Devi, zbudowaną na ruinach pałacu gdzie urodził się książę Siddhartha Gautama. Obok stoi słynny słup Asioki z 249 roku przed Chrystusem. Następne zwiedzamy rozległy teren Świętego Ogrodu w którym buddyjskie wspólnoty z wielu krajów wybudowały, lub wciąż budują swoje świątynie. Nocleg w Lumbini.
 
Dzień 10 /11

Rozpoczynamy zasłużony wypoczynek w Parku Narodowym Chitwan. Zwiedzimy Park na słoniu, wypatrując dzikich zwierząt - w szczególności nosorożców, ale może i zauważymy tygrysa? Popłyniemy łodzią oglądając dzikie ptaki. Pospacerujemy po urokliwych wioskach, kupimy ciekawe książki. Odwiedzimy centrum chowu małych słoni. Dla chętnych za dodatkową odpłatnością pokaz lokalnych tańców i śpiewów.
 
Dzień 12

Czekają nas ekscytujące przeżycia. Prosto z Parku Narodowego Chitwan jedziemy na punkt startowy naszej ekspedycji raftingowej! Rafting to spływ pontonem górską rzeką. Oczywiście wszystko z pełnym wsparciem i zabezpieczeniem. Przez 3 godziny będziemy płynąć rzeką Trisuli, przerywając spływ lunchem i odpoczynkami. Wrażenia (i kąpielJ) gwarantowane. Po spływie odpoczynek w namiotach, wieczorne ognisko, rozmowy o życiu i te niezapomniane gwiazdy….
 
Dzień 13
 
Po śniadaniu wyruszamy do Kathmandu. Zakupy! Targowiska w naszej dzielnicy pełne są wspaniałych wyrobów rękodzielniczych z drewna czy metalu. Do tego szale, pościel, koszule czy tradycyjne sari. Dodatkowo dla osób o usposobieniu podróżniczym i górskim tanie sklepy z odzieżą trekkingową, a dla poszukiwaczy wiedzy unikalne książki. Wieczorem dla zainteresowanych wspólna wizyta w restauracji i wspomnienia.. bo tyle już za nami prawda?
 
Dzień 14

Osoby zainteresowane wstają wcześnie rano i liniami Yeti Airlines albo Buddha Airlines startujemy aby zobaczyć najwyższy szczyt świata Mt Everest zwany również Sagarmathą czy Czomolungmą (koszt dodatkowy po stronie użytkowników ok. 180-200 USD). Zobaczymy z bliska tą groźną górę, co zostanie udokumentowane stosownym certyfikatem. Po wspaniałych wrażeniach wracamy do Kathmandu aby raz jeszcze odwiedzić (dla chętnych) Durbar Square, zatracić się w fantastycznej atmosferze Thamelu, kupić ostatnie pamiątki. Wieczór pożegnalny w jednej z lokalnych restauracji.
 
Dzień 15
?
Przez jeden z europejskich portów wracamy do domu.
Dokumenty
Każdy uczestnik MUSI zabrać ze sobą 2 kolorowe zdjęcia niezbędnych do wizy nepalskiej.
Każdy uczestnik musi posiadać paszport ważny co najmniej 6 miesięcy od daty wjazdu.

Zakwaterowanie
Będziemy nocować w dobrej klasy hotelach (pokoje 2 i 3 osobowe z łazienką) jak i hostelach (pokoje 4 i 5 osobowe z łazienką na korytarzu). Ewentualne mankamenty w górskich wioskach z pewnością rekompensuje wspaniała atmosfera panująca w tych miejscach!
?
Wyżywienie
W cenie imprezy zawarte jest śniadanie oraz obiadokolacje w czasie pobytu w Parku Narodowym Chitwan, lunch w czasie raftingu, śniadania każdego dnia. Pozostałe wyżywienie jest po stronie uczestników, jednak będziemy wskazywać miejsca gdzie warto dobrze i zdrowo zjeść. Większość posiłków to dania wegetariańskie. Wszystko przygotowywane jest na bieżąco, więc należy liczyć się z dłuższym oczekiwaniem na posiłki, nawet do godziny. Jedzenie smaczne, oparte w głównej mierze na ryżu.

Co zabrać:
- wygodne buty do chodzenia po górach ,
- wygodne sandały oraz klapki do użytku w hotelikach i pod prysznicem, 
- lekkie spodnie trekkingowe (polecane z odpinanymi nogawkami)
- kurtka przeciwdeszczowa,
- ciepły polar, 
- okulary przeciwsłoneczne,
- ręcznik
- plecak
- mały plecak podręczny
- latarka czołowa z zapasem baterii
- podręczna apteczka
- krem przeciwsłoneczny
- książka, ew. karty do gry na długie wieczory
UWAGA! Osoby które nie posiadają pełnego ekwipunku informujemy iż wszystko można kupić w Kathmandu w cenach o 20-60% niższych niż w Polsce. (Buty jednak kupić należy w kraju celem wcześniejszego ich „rozchodzenia”. Niewygodne obuwie potrafi zepsuć najwspanialszą przygodę!)

Zdrowie
Przed wyjazdem do Nepalu nie ma obowiązku poddawania się żadnym szczepieniom. Zalecamy jednak szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, durowi brzusznemu, błonicy oraz tężcowi.
W Nepalu nie występują większe zagrożenia zdrowotne. Najczęściej spotykane są:
- nieżyt przewodu pokarmowego (spowodowany nie tyle złymi warunkami higienicznymi, jak się powszechnie uważa, ale kompletnie odmienną florą bakteryjną). Rzadko ma poważny przebieg i ustępuje po 2-3 dniach
- choroby spowodowane przez pasożyty przewodu pokarmowego - głównie amebę. Ryzyko zachorowania eliminujemy wystrzegając się picia nie przegotowanej wody.

W podręcznej apteczce uczestnicy powinni posiadać: 
Środki opatrunkowe takie jak bandaż zwykły i elastyczny, plastry, gaziki wyjałowione, plastry na odciski
Aspiryna
Smecta – łagodzi objawy biegunki
Carbo Medicinalis (węgiel)
Tabletki przeciwbólowe (np. paracetamol)
Antyseptyk (np. jodyna) na otarcia naskórka i drobne rany
Spirytus (50 ml) – do dezynfekcji
Ogólnie problemy zdrowotne zdarzają się rzadko, dzięki niezwykle sprzyjającemu klimatowi.
Finanse
W Kathmandu najlepszą walutą do wymiany jest dolar amerykański.
Poza śniadaniem, które jest w cenie warto mieć ok. 10 USD na osobę na dodatkowe wyżywienie danego dnia. Za 5-6 USD można kupić smaczne i dobre jedzenie w restauracji. 
Należy również pamiętać o kwocie przeznaczonej na pamiątki. Kwota wg Państwa uznania (mamy do wyboru wiele bardzo atrakcyjnych towarów, m.in. tradycyjne malowidła buddyjskie thangka, różnorodne posążki związane z religią i mitologią hinduską, biżuteria srebrna i kamienie półszlachetne, rękodzieło, tradycyjne nepalskie noże khukri i wiele innych).
Zalecamy również zabranie ze sobą 100$ funduszu awaryjnego. Należy również przewidzieć kwotę ok. 20-30 USD na napiwki.
 
Podsumowując na wszystko poza pamiątkami wydacie ok. 150 USD+ napiwki 20-30 USD+ ewentualny lot nad Himalajami ok. 180 USD.