Termin I: 2014-08-02 | 14 dni

Kirgistan - Trekking w górach Tien Shan

Niesamowity Kirgistan - tylko góry konie i świstaki. Dla wszystkich którzy pragną spokoju ciszy i pięknych gór. Możemy się wyciszyć, psychicznie odpocząć a zmęczyć fizycznie. Zaczarowana kraina którą bez wątpienia warto zobaczyć.

Trasa: Bishkek, Ala Archa, Karakol, trekking w górach Tien Shan
Minimalna liczba uczestników: 2 osoby
Maksymalna liczba uczestników: 7 osób
Czas trwania: 14 dni
Termin: lipiec - sierpień 

Wyprawa dla osób z dobrą kondycją. Dziennie podczas trekingu maszerujemy ok. 7-8 godzin. Przekraczając przełęcze na prawie 4000 metrów n.p.m.

1) Wylot z Polski
2) Przylot do Bishkeku
3 - 4) Ala Archa - aklimatyzacja
5) Bishkek
6) Karakol
7 - 11) Trekking w górach Tien Shan
12) Dzień rezerwowy / Karakol
13) Bishkek
14) Powrót do Polski
1. Dzień

Wylot z Polski do Kirgistanu.

2. Dzień

Przylot na lotnisko Manas w Bishkeku. Zakwaterowanie, spacer po mieście. Przejedziemy się Marszrutką, zjemy obiad w lokalnej restauracji. Dla ochłody będziemy próbować lokalnych specjałów jak Kwas, Maksim, czy Iran. Wycieczka po centrum stolicy Kirgistanu. Zrobimy zakupy na barwnym Osh Bazar, oraz odwiedzimy sklepy z akcesoriami turystycznymi. To wszystko w cieniu majestatycznych gór Ala Archa.

3. Dzień

Rano wyjazd w góry Ala Archa. Przejedziemy pod Alplagar, aby tam rozpocząć nasz pierwszy trekking. Przede wszystkim będziemy się aklimatyzować przed kolejną częścią naszej wyprawy - Tien Shan. Czeka nas 2-3 godziny podejścia, następnie rozbijemy nasze namioty i będziemy rozkoszować się niesamowitym zachodem słońca przy dopiero co przygotowanej kolacji.

4. Dzień

Poranne słońce budzi nas leniwie do życia. Dzisiaj czeka nas długa droga. Przez cały dzień będziemy się wspinać na wysokość 3300 m. n.p.m. gdzie zlokalizowana jest niewielka baza - kemping. Tam też po całodziennych trudach wspinaczki rozbijemy nasze namioty. Chętni będą mogli podejść kilkanaście metrów dalej aby dotknąć spływający doliną lodowiec.

5. Dzień

Przy odrobinie szczęścia wraz z budzącym się słońce na okolicznych skałach będziemy mogli przyjrzeć się skaczącym kozicom. Dzisiaj schodzimy. Dojdziemy pod Alplagar gdzie zaczynaliśmy naszą wspinaczkę. Powrót do Bishkeku. Nocleg.

6. Dzień

Dzień w drodze. Rano udamy się na dworzec autobusowy gdzie wsiądziemy w bus do Karakolu. Późnym popołudniem dojedziemy na miejsce. Zakwaterowanie, spacer po mieście. Zwiedzimy to niewielkie miasteczko, a na bazarze uzupełnimy nasze zapasy żywnościowe.

7. Dzień

Wcześnie rano przejedziemy do Jeti Oguz gdzie rozpoczniemy długo wyczekiwany trekking w górach Tien Shan. Przed nami wspaniałe 5 dni wędrówki po górskich szlakach aż do uzdrowiska Altyn Arashan. Towarzyszyć nam będą głównie półdzikie konie i świstaki. W pierwszy dzień towarzyszyć nam będą jeszcze Jurty ale im wyżej będziemy wychodzić tym bardziej będziemy zostawać sam na sam z dziką przyrodą. Każdego dnia czeka nas około 8 godzin marszu. Nocleg pod namiotem.

8. Dzień

Dziś czeka nas wspinaczka, mamy do pokonania przełęcz na wysokości 3802 m.n.p.m. Na tej wysokości idzie się znacznie dłużej niż normalnie. Ale jest niesamowicie. Widoki zapierają nam dech w piersiach. Po pokonaniu przełęczy znowu schodzimy w dół szukając dogodnego miejsca na rozbicie namiotu.

9. Dzień

Dzisiaj dzień zielony. Zejdziemy do doliny rzeki Karakol, aby zacząć się wspinać w stronę jeziora Ala Kol. Nocleg w namiocie po całodziennej wędrówce.

10. Dzień

Najtrudniejszy dzień z całego trekkingu. Dojdziemy pod niezwykle malownicze jezioro Ala Kol, aby następnie wspiąć się na przełęcz położoną prawie na 4000 m.n.p.m Po zejściu z przełęczy poszukamy odpowiedniego miejsca na rozbicie naszych namiotów.

11. Dzień

Po niedługim marszu zakończymy trekking w Altyn Arashan, gdzie będziemy mogli zażyć kąpieli w gorących źródłach. Powrót do Karakolu, nocleg w pensjonacie.

12. Dzień

Karakol - dzień rezerwowy, w górach.

13. Dzień

Rano wsiądziemy do busa aby wrócić do Bishkeku.

14. Dzień

Przelot do Polski

Porady
Trekking jest do zrobienia przez każdą osobę z nie najgorszą kondycją. Dziennie będziemy szli ok. 8 godzin, niosąc na plecach całe własne wyposażenie. Nie jest potrzebne doświadczenie, ani specjalny ekwipunek.

Starajmy się brać jak najmniej rzeczy i jak najlżejsze - wszystkie, podczas trekkingów będziemy musieli nosić na własnych plecach!

Co zabrać
?Namiot, oraz śpiwór, karimata, czołówka. Palnik gazowy, butle dokupimy na miejscu (nie wolno przewozić w samolocie) menażka, sztućce.
Polecamy zabranie liofilizatów - ok 5-6 porcji obiadowych. Resztę jedzenia kupimy na miejscu.  
Wysokie buty trekkingowe, kijki do chodzenia po górach, ciepła nieprzemakalna kurtka, lekkie spodnie - najlepiej z odpinanymi nogawkami, ciepłe spodnie - mogą być to jeansy, bielizna, koszulki, koszula z długim rękawem, polar, klapki. W dzień przy pełnym słońcu jest ciepło i wtedy chodzimy zazwyczaj w krótkim rękawku, gdy najdą chmury, temperatura może spaść do kilku stopni. Noce również są zimne i zazwyczaj będziemy spali we wszystkim co mamy.  
?Krem z filtrem, podstawowe środki higieny, worki foliowe.

Leki i środki chemiczne
Plastry opatrunkowe, woda utleniona + gaziki do dezynfekcji, tabletki przeciwbólowe, tabletki przeciwbiegunkowe, np. smecta, nifuroksazyd (tabl.), loperamid; płyn lub olejek do opalania z filtrem, spray na komary, chusteczki mokre, amol, aviomarin; dobrze mieć jakiś antybiotyk na wypadek przeziębienia, tabletki na ból gardła, nie wolno zapomnieć o środkach do dezynfekcji niewielkich zadrapań czy skaleczeń oraz o plastrach. Tabletki do uzdatniania wody.