Termin I: 2014-04-16 | 15 dni
Termin II: 2014-08-02 | 15 dni
Termin III: 2014-11-03 | 15 dni

Chiny północne

Zapraszamy Państwa na niezwykłą przygodę - azjatycką przygodę. Do prężnie rozwijającego się kraju, który już niebawem stanie się największym światowym mocarstwem. Kraju w którym zmiany zachodzą z miesiąca nie miesiąc i można je zauważyć na każdym kroku. Gdzie tradycja miesza się z nowoczesnością.

Trasa: Pekin  - Luoyang (Klasztor Shaolin, groty Longmen) - Xi'an (Armia Terakotowa) - Chengdu (Ośrodek hodowli Pandy Wielkiej) - Leshan (Wielki Budda) - Shanghai - Suzhou
Minimalna liczba uczestników: 6 osoby
Maksymalna liczba uczestników: 12 osób
Czas trwania: 15 dni
Termin: cały rok (najlepszy okres to wiosna i jesień)

1) Wylot z Polski
2) Przylot Pekinu, Świątynia Nieba, Market Pereł,
3) Pekin - Pałac Letni, nocny market, obiekty olimpijskie
4) Wielki Mur, pokaz Kung-Fu
5) Zakazane Miasto, kaczka po pekińsku
6) Luoyang - klasztor Shaolin
7) groty Longmen 
8) Xi'an - muzeum Armii Terakotowej 
9) Xi'an - stare miasto
10) Chengdu - Pandy
11) Wielki Budda w Leshan
12) przelot do Shanghai
13) Suzhou
14) Shanghai
15) przelot do Polski
 
Dzień 1

Wylot z Warszawy do Pekinu przez jeden z europejskich portów.

Dzień 2

Rano przylot do Pekinu, transfer do hotelu. 
Dalej udamy się do Świątyni Nieba (na liście UNESCO od 1998 roku). Niewątpliwie jest to jeden z symboli Pekinu i najważniejsze z cesarskich miejsc kultu, bowiem cesarz uważany był za Syna Niebios. To tutaj za czasów dynastii Ming i Qing modlono się o obfite plony. Cały kompleks zajmuje powierzchnię ok 2,5 km2. W parku przylegającym do tego kompleksu zbierają się Chińczycy aby wspólnie śpiewać, tańczyć i grać na tradycyjnych instrumentach.
Przy wyjściu znajduje się olbrzymi Market Pereł, gdzie tak na prawdę można kupić tam wszystko od ubrań poprzez elektronikę. Jednak słynny jest z tego iż całe jedno piętro zajmują stoiska z perłami w bardzo atrakcyjnych cenach.
Wieczorny spacer na Plac Bramy Niebiańskiego Spokoju (Tiananmen) czyli największy publiczny plac na Świecie. Znajdują się na nim tylko dwa obiekty - pomnik ku czci bohaterów ludu oraz mauzoleum Mao.
Z placu przejdziemy pod Teatr Narodowy. Budowla przypominająca UFO została wybudowana przed olimpiadą i stała się jednym z nowych symboli Pekinu.
 
Dzień 3

Rano wyjazd do Pałacu Letniego (na liście UNESCO od 1998 roku). Jest on zupełnym przeciwieństwem Pałacu Zimowego, czyli Zakazanego Miasta. Miał służyć przede wszystkim wypoczynkowi cesarza, dlatego jest to arcydzieło chińskiej sztuki ogrodowej. Cały kompleks liczy ok. 70 tys. m2, z czego ok 2/3 powierzchni zajmuje sztuczne jezioro Kunming. Ziemia wybrana do wykopania jeziora posłużyła do usypania Wzgórza Długowieczności. 
Pora na zasłużony obiad. Przejedziemy na Donghuamen Night Market - gdzie na licznych stoiskach można spróbować wiele oryginalnych potraw. Skorpiony, węże, kraby, krewetki, robaki, rekina, wiele różnych owoców, słodkości czy bardziej tradycyjnych chińskich dań.
Gdy się już najemy - ostatnia atrakcja tego dnia - najnowsze budowle Pekinu - stadion olimpijski popularnie zwany "Ptasim Gniazdem", oraz pływalnia. W nocy są prześlicznie oświetlone potęgując olbrzymie wrażenie jakie wywierają na turystach. Nocleg w hotelu.
 
Dzień 4

Całodzienna wycieczka na Wielki Mur Chiński (od 1987 roku na liście UNESCO, finalista plebiscytu na 7 Nowych Cudów Świata). Udamy się do odległej o ok. 140 km od Pekinu części muru zwanego "Jinshanling", aby z dala od tłumu turystów móc podziwiać ten niesamowity zabytek. Ta część muru powstawała w latach 1368 - 1389, a następnie została przebudowana w II połowie XVI wieku. Mur w tym miejscu jest wysoki na 7-8 metrów i ma szerokość od 5-6 metrów. Podczas 4,5 godzinnej wspinaczki będziemy mijali aż 31 wież, a zapierające dech w piersiach widoki pozostaną na długo w naszej pamięci. Z muru zejdziemy w części zwanej "Simatai" gdzie w lokalnej restauracji będzie już na nas czekało zimne piwo i pyszny posiłek.
Po powrocie do hotelu pojedziemy do teatru na Show Kung Fu. To trwające 1,5 godziny show przybliży nam tą sztukę walki oraz związaną z tym filozofię. Wszystko w niezwykle efektownej oprawie.
Wieczorem możemy udać się na zasłużony masaż. Szczególnie dobrze powinien zrobić nam tradycyjny masaż stóp, bardzo popularny w Chinach. Nocleg w hotelu w Pekinie.
 
Dzień 5

Rano udamy się zwiedzić Zakazane miasto (na liście UNESCO od 1987 roku). To właśnie stąd cesarzowie z dynastii Ming oraz Qing rządzili państwem i to tutaj poza cesarzem i jego najbliższymi nikt nie miał wstępu. Początki kompleksu datuje się na lata 1406 - 1420, natomiast większość obecnie stojących budynków wywodzi się z XVIII i późniejszych wieków. Jest to jeden z najbardziej imponujących kompleksów na świecie - całość składa się z ok. 800 pałaców. 
Na obiad musimy, spróbować tradycyjną Kaczkę po pekińsku. Przejazd superszybkim pociągiem do Luoyang. Nocleg w hotelu.
 
Dzień 6

Luoyang. Miasto to było kilkakrotnie stolicą Chin - po raz pierwszy w II w. p.n.e., a po raz ostatni w X w.
Po zakwaterowaniu w hotelu, jedziemy na wycieczkę do Klasztoru Szaolin, legendy Kung Fu. Klasztor założono w 495 roku, natomiast sławę przyniósł mu indyjski mnich Bodhidharma, który według legendy miał tu stworzyć buddyzm zen. W latach 80. XX wieku popadający w ruinę klasztor odbudowano. Obecnie szkoli się tu wielu adeptów kung-fu, a turyści mogą zobaczyć pokaz sztuk walki. Spędzimy tu większość dnia zwiedzając kompleks świątynny. Chętni będą mogli wyjechać kolejką gondolową w góry na krótki trekking w malowniczej scenerii.
Nocleg w hotelu.
 
Dzień 7

Zwiedzanie grot Longmen (na liście UNESCO od 2000 roku). Groty, przekształcane przez wieki w buddyjskie świątynie, mieszczą tysiące wykutych przez mnichów w skałach płaskorzeźb. Jest to unikatowy zbiór chińskich dzieł sztuki z okresu dynastii Północnej Wei i Tang.
Po południu przejazd pociągiem do Xi'an.
Wieczorem podejdziemy do zabytkowego centrum miasta i dzielnicy muzułmańskiej popróbować lokalnych specjałów kulinarnych. Jest to niezwykłe połączenie kuchni chińskiej i arabskiej, palce lizać. Nocleg w hotelu.
 
Dzień 8

Xi'an powstało ponad 3100 lat temu i przez wieki stanowiło centrum chińskiego świata. Konkurowało z Rzymem i Konstantynopolem, a do dziś pozostałe meczety i targowiska nadają mu magiczny charakter.
Rano udamy się do najsłynniejszego zabytku miasta - Muzeum Armii Terakotowej (na liście UNESCO od 1987 roku). Figury zostały odkryte przypadkowo przez miejscowych chłopów kopiących studnię. Gliniana armia powstała w III wieku przed naszą erą i liczy ponad 7 tysięcy naturalnej wielkości żołnierzy. Mieli oni strzec cesarza i pomóc mu uzyskać władzę po śmierci. Każda postać ma indywidualne rysy, posiada inne uzbrojenie i fryzure. Do dnia dzisiejszego odkryto i odrestaurowano zaledwie niewielką część figur.
W drodze powrotnej będziemy mieli okazję przyjrzeć się z bliska symbolowi miasta Wielkiej Pagodzie Dzikiej Gęsi. Jest to masywna 60-metrowa kamienna wieża, najsłynniejsza w całych Chinach, a jej nazwę tłumaczy legenda. Otóż kiedy dzika gęś spadła na buddyjski klasztor, mnisi uznali ją za bodhisattwę, pochowali a nad jej grobem wybudowali pagodę. Wieczorem pójdziemy na Tang Dynasty Show, które przybliży nam niezwykle barwne stroje, instrumenty, oraz klasyczną muzykę chińską z epoki Tang. Nocleg w hotelu w Xi'an.
 
Dzień 9

Zwiedzamy stare miasto Xi'an. Jest ono otoczone murami miejskimi o łącznej długości 12 kilometrów, a zbudowanymi pod koniec XIV wieku. Chętni będą mogli wcześnie rano zrobić sobie rowerową przejażdżkę po murach dookoła starego miasta. Po tym udamy się do dzielnicy muzułmańskiej by podziwiać najpiękniejszy w Chinach Wielki Meczet. A w Wieży Bębnów przy odrobinie szczęścia będzie można posłuchać klasycznej chińskiej muzyki.
Przejazd nocnym pociągiem do Chengdu, miejsca sypialne po 6 osób w "przedziale".
 
Dzień 10

Wcześnie rano przyjazd do Chengdu. Po zakwaterowaniu w hotelu udamy się na wycieczkę do Instytutu Hodowli Pandy Wielkiej. Jest to najlepsze miejsce na podziwianie tych zwierząt. Na terenie instytutu przypominającym park, stworzono duże wybiegi dla tych wspaniałych zwierząt. Do instytutu przyjedziemy w porze karmienia, kiedy jest największa szansa zobaczyć pandy w ruchu. Przejdziemy przez wszystkie wybiegi, a przy odrobinie szczęścia zobaczymy również nowo narodzone pandy. Jest to również jedno z nielicznych miejsc gdzie można zobaczyć jeszcze rzadszą pandę czerwoną (firefox). 
Po południu wrócimy do Hotelu i po krótkim odpoczynku udamy się do klasztoru Wenshu, oraz na zwiedzanie miasta. 
Nocleg w hotelu.
 
Dzień 11

Wycieczka fakultatywna do Leshan (posąg Wielkiego Buddy). Miejsce to zostało wpisane na listę UNESCO w 1996 roku. W pobliżu miasta Leshan znajduje się największy na świecie posąg Buddy - mierzy 71 metrów wysokości. Przyjedziemy do niego wcześnie rano aby móc pospacerować wokół tego niezwykłego posągu i po otaczającym go parku bez tłumu turystów. Po południu powrót do Chengdu.
Nocleg w hotelu.
 
Dzień 12

Przelot do Shanghaiu. Wieczorne zwiedzanie miasta.
 
Dzień 13 

Całodzienna fakultatywna wycieczka do Suzhou. Miasto to znane jest jako Wenecja Wschodu - znajdują się tu 24 kanały wodne. Miasto przez wieki zajmowało się produkcją jedwabiu. Zyski przeznaczane były na zakładanie ogrodów, których powstało tu aż 287. Część z nich przetrwała do naszych czasów i w 1997 roku zostały wpisane na listę UNESCO. Nocleg w hotelu w Shanghaiu..
 
Dzień 14

Całodzienne zwiedzanie miasta. Ogród Yu Yuan, Bund i promenada przy rzece Huangpu, Oriental Pearl Tower - czyli najwyższa wieża w Azji. Nocleg w hotelu.
 
Dzień 15
?
Przelot do Polski.
Finanse
Walutą uniwersalną jest euro lub amerykański dolar (w przypadku USD dobrze aby były wydane po 2004 roku); nie ma dużych problemów z bankomatami, w supermarketach dużych miast można używać kart płatniczych kredytowych. Poniżej przedstawiamy ramową kalkulację kosztów, z którymi należy się na pewno liczyć.

Wyżywienie
Żywność w Chinach jest tania i bardzo smaczna, a przewidywany koszt w ciągu całej wyprawy to kwota między 200, a 400 USD (w zależności od menu każdego z uczestników i ilości wypitego piwa)

Wycieczki fakultatywne
(których trudno nie wykupić) ok. 350 - 500 USD

Zdrowie
Gorąco zalecamy następujące szczepienia:
Wirusowe zapalenie wątroby typu A i B – najlepszym pomysłem jest przyjęcie skojarzonej wersji szczepionki – preparat Twinrix, cykl przyjmowania składa się z trzech dawek w ciągu sześciu miesięcy( pierwsza dawka, druga dawka po miesiącu, trzecia dawka po 6miesiącach) (cena ok. 132zł/1 dawka) Błonica i tężec – szczepienia przeciwko tym chorobom zazwyczaj się łączy, znajdują się one w kalendarzu szczepień, ostatnie szczepienie przyjmuje się zwykle w wieku 18lat, należy je powtarzać co 10lat(cena ok. 31zł/1dawka Dur brzuszny – jednorazowa dawka, należy się zaszczepić najpóźniej 2tygodnie przed wyjazdem (cena ok 165 zł) Oczywiście należy zwrócić uwagę na to co się je. Wodę powinno się pić po przegotowaniu, lub wodę mineralną.
Malaria - nie ma szczepień przeciwko malarii, a w rejonach, w których będziemy przebywać nie występuje zagrożenie związane z tą chorobą.

Leki i środki chemiczne
Plastry opatrunkowe, woda utleniona + gaziki do dezynfekcji, tabletki przeciwbólowe, tabletki przeciwbiegunkowe, np. smecta, nifuroksazyd (tabl.), loperamid; płyn lub olejek do opalania z filtrem, spray na komary, chusteczki mokre, amol, aviomarin; dobrze mieć jakiś antybiotyk na wypadek przeziębienia, tabletki na ból gardła, nie wolno zapomnieć o środkach do dezynfekcji niewielkich zadrapań czy skaleczeń oraz o plastrach.

Sprzęt
W restauracjach zdarza się iż dostaniemy tylko pałeczki a widelec czy nóż nie będą dostępne.